leszy dobrochoczy

Leszy i Dobrochoczy

Leszy i dobrochoczy – panowie kniei. Las dla ludów słowiańskich był miejscem życia i zarazem tajemnicą. Z racji zalesienia gros powierzchni życiowej, otaczał ich na co dzień ludzi. Był miejscem niebezpiecznym i karmiącym, dającym możliwość przeżycia. Las, jak każde inne miejsce miał swoich bogów i demony. Na szczególną uwagę zasługuje męska para indywiduów. Pan wszelkiego zwierza − Leszy i król drzew − Dobrochoczy.

leszy dobrochoczy

Leszego wyobrażano sobie jako postawny mężczyznę, o skórze jak brzozowa kora. Zarost, na nienaturalnie bladej twarzy tworzyły igły świerkowe. Witki leszczynowe układały się w bujną czuprynę zwieńczoną porożem jelenia. Potrafił, w razie potrzeby zamienić się w wilka lub niedźwiedzia. Dobrochoczy potrafił zamienić się w każde drzewo, by obserwować rozwój wydarzeń. A gdy nadszedł czas na działanie, działał. Raz był karłem, innym razem olbrzymem. Oba demony były wielopostaciowe. Polimorfizm był czymś normalnym we wszystkich, przedchrześcijańskich mitologiach.

Leszy nazywany był w zależności od regionu Laskowym, Wilczym Pastuchem lub Borowym. Ostatnie nazwanie utrwaliło się przez kościelną kampanię wykorzeniania pogaństwa, jako Boruta.

Zasięg kultu obu demonów był przeogromny. Zalesione tereny, który słowiańszczyzna była pełna należały do nich w całości.

Opiekując się lasem, bywało, że ludzi Leszy traktował szorstko, a czasem obojętnie. Był demonem dość kapryśnym, w odróżnieniu od Dobrochoczego. Dobrotliwego dziwaka, wtapiającego się w leśne otoczenie. Obaj ukrywając się w lesie, potrafili go naśladować wyglądem i odgłosami, imitując na przykład echo, za którego działanie byli odpowiedzialni.

leszy

Kościół katolicki, obejmując władanie nad słowiańszczyzną, rozprawiał się z większością postaci bogów i demonów. Tych, którzy byli „nie do ruszenia” adaptowano do wymogów nowej wiary.

Dobrochoczy i Leszy to dwie skomplikowane postacie, ewoluujące przez wieki. Ich kult nie oparł się sile nowej wiary. Zostali zdegradowani i usunięci ze świadomości ludzkiej. Pomogła w tym również urbanizacja i uprzemysłowienie, spychające las i naturę na dalszy na plan. Dobrotliwe demony odeszły między bajki.

Inne demony słowiańskie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *