kikimora

Kikimora

Bóstwa często występowały parami w małżeńskich duetach. Zjawisko dość częste we wszystkich mitologiach. Tak wśród boskiej awangardy, jak i wśród deos vulgi. I nie zawsze związki były łatwe a obie strony matrimonium przyjazne dla ludzi. Taką parę tworzyli Domowik i Kikimora. Bóstwa domowego zacisza. On poczciwy i jowialny, ona swarliwa, lubiąca postawić na swoim. Jednym słowem hetera. Może dlatego Domowik mieszkał często na strychu. Jak garstka chrustu – wspomnienie Kikimory.

kikimora
Kikimora. Autor:Ink-Yami

Z wyglądu podobna do miotły. Zasuszona starucha. Niewielkiego wzrostu, czasami, gdy było jej to na rękę, stawała się niewidzialna. Przedstawiana była jako drobna kobietka na kurzych nogach z rozwianymi i splątanymi, siwymi włosami, pod starą, wysłużoną chustą. Jej atrybutem były robótki ręczne i wrzeciono, na którym przędła z upodobaniem.

Dość popularny demon na całej Rusi.

Demon jednoznacznie zły. Choć raczej umiarkowany w chęci szkodzenia ludziom. Działalność Kikimory miała mniejszy kaliber niż innych demonów nastających na życie i zdrowie ludzi. Szkodziła zwierzętom domowym, zwłaszcza kurom, stąd kurze łapy w wizerunku. Nienawidziła mężczyzn, więc i oni nie pałali do niej większym uczuciem. Ukazywała się nocą, by dręczyć męską część populacji. Choć sama była mistrzynią kołowrotka i zapaloną koronczarką, uwielbiała plątać, przygotowaną do przędzenia wełnę i len. Dochodzący nie wiadomo skąd, odgłos przędzidła, był złą wróżbą. Spluwano przesądnie przez lewe ramię, by odpędzić zły urok. Według ruskich podań Kikimora wabiła ludzi na bagna okrutnym śmiechem. Zastawiwszy na zbłąkanego wędrowca pułapkę, napawała się jego agonią w przepastnych odmętach bagiennej topieli. W tej wersji mitu Kikimorze, na bagnach, towarzyszy orszak sług; pomniejszych demonów, które wyręczały w wielu nieprzyjemnych dla staruchy zadaniach.

kikimora
Kikimora. Autor: Iwan Bilbin

Obecnie Kikimora stała się sławna dzięki filmowi „Wiedźmin” oraz „Harry Potter”. Z wcześniejszych, należy odnotować poemat muzyczny rosyjskiego kompozytora Anatola Ladowa pod tytułem „Kikimora”.

Kikimora jest przykładem typowego demona związanego z życiem domowego gospodarstwa. I łatwo dojść do wniosku, że postać i jej zwyczaje, to męski punkt widzenia na stosunki pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Inne demony słowiańskie:

1 thought on “Kikimora”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *